Kdo vás bude učit?

Lektorka němčiny na cestách

Jsem Kika, lektorka němčiny přes Skype, která se snaží spojit své vášně v jednu – cizí jazyky, cestování a psaní, a tím pomoct všem, kteří v němčině tápou.

Německy jsem se začala učit na základní škole, kdy si většina dětí vybrala angličtinu, ale já si stála za svým – budu se učit německy. Vystřídala jsem sice několik učebnic i paní učitelek, ale pořádně jsem promluvila až na soukromém doučování před maturitní zkouškou, kterou jsem díky své lektorce složila za jedna a začala vyhrávat školní soutěže v německém jazyce.

Během studií na univerzitě jsem začala více cestovat a rozhodla se vyjet na půlroční Erasmus do Německa.

První dny jsem se styděla i pípnout, na kurzech němčiny jsem marně čekala na vysvětlení v češtině a v obchodě přemýšlela i několik minut nad německými slovíčky zahalenými v šišlavém saském dialektu.

V Německu jsem se naučila, že se jazyk dá vyučovat pouze v cílovém jazyce, bez češtiny, a to od úrovně A0. Také jsem se naučila, že pokud chcete mluvit cizím jazykem, musíte ho prostě používat – od začátku mluvit, psát, číst a poslouchat. Začala jsem se ve dvaceti letech konečně učit anglicky, a po pár letech ještě polsky, rusky a španělsky. Do Německa na TU Chemnitz jsem se o rok a půl později vrátila a zůstala až do svých 23 let, kdy mě má touha cestovat vyslala do světa.

Během dvou let v Německu jsem získala certifikáty B1 – C1, pracovala na vánočních trzích ve stánku s trdelníky, učila češtinu pro cizince, tlumočila na veletrhu, doučovala spolužáky i děti a také připravovala catering na svatby, oslavy, konference apod., na kterých jsem po večerech obsluhovala a pilovala své znalosti němčiny čistě v německém kolektivu.

V němčině stále objevuji nová a nová slovíčka, nová přísloví, nová rčení i nové kulturní zvyklosti z různých oblastí a regionů. Stále se vzdělávám nejen v jazykové oblasti, ale i v lektorování, např. na různých kurzech a seminářích. Má práce je i mým koníčkem, a tak se i v odpočinkový den přistihnu, jak lustruji YouTube či tvořím materiály na výuku.

Momentálně spolupracuji zejména s mírně a středně pokročilými dospělými studenty, kteří žijí v zahraničí a potřebují se v jazyce zdokonalit, ať už kvůli práci, studiu či osobnímu životu. Preferuji intenzivní spolupráci na pár měsíců, během které se student posune o úroveň výš. S oblibou kombinuji přímou a nepřímou výuku, tzn. Mentoring pro samouky a konverzace přes Skype.

Aktuálně se nejraději věnuji právě Mentoringu pro samouky a nepřímé výuce. Baví mě bortit studentovi představy o tom, že studium cizího jazyka musí být nuda. Myslím si, že se spousta lidí jen neumí správně učit. Pokud studenta nasměruji, dostane ode mě materiály, vysvětlení a zpětnou vazbu, zvládne se po několika měsících učit zcela sám a peníze může investovat do konverzací s rodilým mluvčím.

Kromě individuální Skype výuky a Mentoringu ráda doporučím jednu ze svých šikovných kolegyň. Protože mám v posledních dvou letech stále plné kapacity, vybrala jsem si k sobě pár úžasných germanistek a sympatických žen, za které dám ruku do ohně.

Během roku 2020 jsem se začala intenzivně věnovat nejen studentům, ale i lektorům. Právě proto, že je dobrých lektorů nedostatek, má za mě obrovský smysl lektory a lektorky vzdělávat, předávat jim tipy a know-how, jak učit, a jak podnikat, aby svoji práci dělali rádi, byli za ni dobře zaplaceni a studenti měli výsledky. Můj projekt ProLektory zatím zahrnuje YouTube kanál, e-book a konzultace. S webdesignérkou Lucií jsme vytvořily YouTube kanál Šablonu pro lektorský web.

A jak mimo pracovní život? Kromě cizích jazyků miluji cestování a vše co s ním souvisí – kultura, lidi a jídlo. Moc ráda vařím a jsem vášnivý knihomol, který čte nejradši v přírodě. Kromě toho píšu články, do budoucna bych ráda napsala román. Neumím se nudit. Baví mě vystupovat z komfortní zóny, zkoušet nové věci v práci i v životě.

Chci poznat ale především TEBE! Zkus mi napsat pár řádků, ať už česky nebo německy, o tom, proč by ses chtěl učit právě se mnou, co tě baví, a jaký je tvůj cíl.

A rovnou se přihlaš na nezávaznou seznamovací lekci, na které se mi představíš a vyzkoušíš si, jak učím.

Nikdo nechce kupovat zajíce v pytli, a aby naše spolupráce byla efektivní a dlouhodobá, je důležité, abychom si 'lidsky sedli'. Po obdržení tvého e-mailu se spojíme a povíme si, jaké jsou naše vzájemné představy o výuce.