Kdo vás bude učit?

Lektorka němčiny na cestách

Jsem Kika, lektorka němčiny přes Skype, která se snaží spojit své vášně v jednu – cizí jazyky, cestování a psaní, a tím pomoct všem, kteří v němčině tápou.

Německy jsem se začala učit na základní škole, kdy si většina dětí vybrala angličtinu, ale já si stála za svým – budu se učit německy. Vystřídala jsem sice několik učebnic i paní učitelek, ale pořádně jsem promluvila až na soukromém doučování před maturitní zkouškou, kterou jsem díky své lektorce složila za jedna a začala vyhrávat školní soutěže v německém jazyce.

Během studií na univerzitě jsem začala více cestovat a rozhodla se vyjet na půlroční Erasmus do Německa.

První dny jsem se styděla i pípnout, na kurzech němčiny jsem marně čekala na vysvětlení v češtině a v obchodě přemýšlela i několik minut nad německými slovíčky zahalenými v šišlavém saském dialektu.

V Německu jsem se naučila, že se jazyk dá vyučovat pouze v cílovém jazyce, bez češtiny, a to od úrovně A0. Také jsem se naučila, že pokud chcete mluvit cizím jazykem, musíte ho prostě používat – od začátku mluvit, psát, číst a poslouchat. Začala jsem se ve dvaceti letech konečně učit anglicky, a po pár letech ještě polsky, rusky a španělsky. Do Německa na TU Chemnitz jsem se o rok a půl později vrátila a zůstala až do svých 23 let, kdy mě má touha cestovat vyslala do světa.

Během dvou let v Německu jsem získala certifikáty B1 – C1, pracovala na vánočních trzích ve stánku s trdelníky, učila češtinu pro cizince, tlumočila na veletrhu, doučovala spolužáky i děti a také připravovala catering na svatby, oslavy, konference apod., na kterých jsem po večerech obsluhovala a pilovala své znalosti němčiny čistě v německém kolektivu.

V němčině stále objevuji nová a nová slovíčka, nová přísloví, nová rčení i nové kulturní zvyklosti z různých oblastí a regionů. Stále se vzdělávám nejen v jazykové oblasti, ale i v lektorování, např. na různých kurzech a seminářích. Má práce je i mým koníčkem, a tak se i v odpočinkový den přistihnu, jak lustruji YouTube či tvořím materiály na výuku.

Momentálně spolupracuji zejména s mírně a středně pokročilými dospělými studenty, kteří žijí v zahraničí a potřebují se v jazyce zdokonalit, ať už kvůli práci, studiu či osobnímu životu. Preferuji intenzivní spolupráci na pár měsíců, během které se student posune o úroveň výš. S oblibou kombinuji přímou a nepřímou výuku, tzn. Mentoring pro samouky a konverzace přes Skype.

Aktuálně se nejraději věnuji právě Mentoringu pro samouky a nepřímé výuce. Baví mě bortit studentovi představy o tom, že studium cizího jazyka musí být nuda. Myslím si, že se spousta lidí jen neumí správně učit. Pokud studenta nasměruji, dostane ode mě materiály, vysvětlení a zpětnou vazbu, zvládne se po několika měsících učit zcela sám a peníze může investovat do konverzací s rodilým mluvčím.

Kromě individuální Skype výuky a Mentoringu ráda doporučím jednu ze svých šikovných kolegyň. Protože mám v posledních dvou letech stále plné kapacity, vybrala jsem si k sobě pár úžasných germanistek a sympatických žen, za které dám ruku do ohně.

Čeká tě letos maturita? Na Edufix se můžeš přihlásit do mého video kurzu pro maturanty.

Během roku 2020 jsem se začala intenzivně věnovat nejen studentům, ale i lektorům. Právě proto, že je dobrých lektorů nedostatek, má za mě obrovský smysl lektory a lektorky vzdělávat, předávat jim tipy a know-how, jak učit, a jak podnikat, aby svoji práci dělali rádi, byli za ni dobře zaplaceni a studenti měli výsledky. Můj projekt ProLektory zatím zahrnuje YouTube kanál, e-book a konzultace.

A jak mimo pracovní život? Kromě cizích jazyků miluji cestování a vše co s ním souvisí – kultura, lidi a jídlo. Moc ráda vařím a jsem vášnivý knihomol, který čte nejradši v přírodě. Kromě toho píšu články, do budoucna bych ráda napsala román a neumím se nudit. Baví mě vystupovat z komfortní zóny, zkoušet nové věci v práci i v životě.

Chci poznat ale především TEBE! Zkus mi napsat pár řádků, ať už česky nebo německy, o tom, proč by ses chtěl učit právě se mnou, co tě baví, a jaký je tvůj cíl.

A rovnou se přihlaš na nezávaznou seznamovací lekci, na které se mi představíš a vyzkoušíš si, jak učím.

Nikdo nechce kupovat zajíce v pytli, a aby naše spolupráce byla efektivní a dlouhodobá, je důležité, abychom si 'lidsky sedli'. Po obdržení tvého e-mailu se spojíme a povíme si, jaké jsou naše vzájemné představy o výuce.